Epoksi Zemin Kaplama Nedir? - Profesyonel Epoksi Zemin Kaplama Uygulamaları

Yaşam ve çalışma alanlarının zeminlerinin kaplanması için günümüzde başvurulan pek çok yöntem bulunmaktadır. Ancak her kaplama, her ortam için uygun değildir. Bunun için de kaplama yapılacak alanın yapısal özelliklerinin ve kullanım amaçlarının iyi bilinmesi gereklidir. Zemin kaplama konusunda son yıllarda giderek daha fazla adını duyurmaya başlayan yöntemlerden biri de epoksi zemin kaplama yöntemidir. Kullanıldığı alanlara sağlamış olduğu yararlar dolayısıyla, çok farklı alanlarda bu uygulama yapılmaktadır. Epoksi kimyasal bir reçinedir. Ancak insan zihinlerinde kimyasal kavramının eşleşmiş olduğu olumsuz anlamlardan son derece uzaktır. Sağlık açısından herhangi bir zararı bulunmayan bu malzeme, uzun ömürlü olması ve kullanım alanlarına estetik görünüm sağlamasıyla da ön plana çıkmaktadır. Doğru yerde, doğru şekilde kullanılması durumunda epoksi zeminlerin ömrü 20 yıldan daha fazladır. Bu da kullanım alanlarında zemin yenileme maliyetlerinin azalmasına ve verimliliğin artmasına neden olmaktadır.

Epoksi Zemin Kaplama Kullanım Amaçları

Epoksi zemin kaplama yönteminin kullanılmasının pek çok nedeni bulunmaktadır. Bunların başında kimyasallara karşı yüksek dirençli olması gelmektedir. Kendisi de bir kimyasal olan epoksi, dış kimyasalların aşındırıcı özelliklerinden korunmak adına büyük bir potansiyel taşımaktadır. Bu yönüyle de epoksi zemin kaplamalar endüstriyel alanlarda daha çok tercih edilmektedir. Özellikle ptero-kimya endüstrilerinde ya da kimyasalların yoğun olarak kullanıldıkları endüstriyel alanlarda zeminler epoksi ile kaplanmaktadır. Epoksi zemin kaplamanın kullanım amaçlarından bir diğeri de darbelere ve fiziki aşınmalara karşı dayanıklı olmasıdır. Özellikle ağır yüklerin taşındığı ve iş makinelerinin sürekli olarak hareket ettiği depo gibi alanlarda, zemin bozulması yaşanmaması için epoksiden yararlanılmaktadır. Yüksek ağırlıklar altında bile epoksi kaplama uzun yıllar boyunca kullanılabilme olanağına sahiptir.

Kolay temizlenebilir olması da epoksi zemin kaplama uygulamalarına duyulan ilginin bir diğer nedenidir. Parlak yapıya sahip olan epoksi kaplamalar, yüksek kir tutmama özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Temizlenmesi gereken durumlarda ise basit paspas mobları ile kolayca temizlik yapabilmek mümkündür. Ayrıca hijyenik genel temizlik yapılmak istenilen zamanlarda doğrudan su ve deterjan ile fırçalayarak temizlik de yapılabilmektedir. Kaplamanın altına herhangi bir şekilde su sızması ya da kaplamada bozulma meydana gelmesi söz konusu değildir. Epoksi zemin kaplamayı avantajlı hale getiren ve daha çok kişi tarafından kullanılmasına kapı aralayan özellikler bunlarla sınırlı değildir. Ancak bahsedilen özelliklerden tam olarak yararlanabilmek için epoksi uygulamasının profesyonel ekipler tarafından yapılması gereklidir. Kalitesiz malzeme ve deneyimsiz ekipler tarafından uygulanacak epoksi zemin kaplamalarda, tam tersi sonuçları elde etmek kaçınılmazdır.

Epoksi Zemin Kaplamanın Avantajları

İç mekanlarda ya da çalışma alanlarında epoksi zemin kaplama kullanımının sağlamış olduğu bir dizi avantaj bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Çatlamaya Karşı Dirençli: Epoksi zemin kaplamalar, bir kez yapıldıktan sonra uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Diğer kaplama ürünlerinde olduğu gibi çatlama sorunları yaratmayan epoksi kaplamalar, yıllar sonra bile ilk yapıldığı gündeki görünümde kalabilmektedir.
  • Estetik Değer Katar: Yukarıda bahsedilen özelliklerinin yanı sıra epoksi kaplamaların renk ve desen açısından pek çok seçeneği bulunmaktadır. Özellikle iç ortamlarda kullanım için tasarlanmış canlı renkli epoksiler, yüksek estetik değer sağlamaktadır.
  • İzolasyon Özelliği Taşır: Epoksi zemin kaplamalar aynı zamanda izole edici özelliğe de sahiptir. Sıvı ya da kimyasal ürünler kullanıldığında diğer katlara sızmasını engellemekte, ses ve ısı kaybı oluşumunu önlemektedir.
  • Bakteri Oluşumunu Engeller: Epoksi zemin kaplamalar kolay temizlenebilir olmalarının yanı sıra hijyenik bir yapıya sahiptir. Böylelikle yüzeylerde bakteri oluşumuna karşı da etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.