Epoksi Zemin Kaplama Çeşitleri - Profesyonel Epoksi Zemin Kaplama Uygulamaları

Günümüzde yaşam alanlarında ya da iş yerlerinde zeminlerin hem estetik hem de işlevsel olarak kaplanabilmesi için pek çok yöntem bulunmaktadır. Epoksi zemin kaplama, bu yöntemler arasındaki en yenilikçi uygulamalardan biridir. Her geçen gün daha yaygın bir şekilde kullanılan epoksi kaplamalar, kimyasal reçineden imal edilmektedir. Ancak kimyasal malzemeden imal edilmesi, sağlıksız olduğu anlamına gelmemektedir. Epoksi kaplamalarda kullanılan kimyasallar, genellikle insan sağlığı için olumsuz etki barındırmayan ürünlerdir. Kullanım alanlarına ve beklenen işlevlere bağlı olarak epoksi kaplamaların farklı çeşitleri mevcuttur.

Şeffaf Epoksi Zemin Kaplama

Şeffaf epoksi zemin kaplamalar üzerinde herhangi bir şekilde desen ya da renk olmayan kaplamalardır. Daha çok satış ve tanıtım ofislerinde ya da normal bürolarda kullanılan şeffaf epoksiler, son derece estetik bir görünüme sahiptir. Ayrıca şeffaf epoksilerin temizlenmesi de kolaydır. Kolay kolay kirlenmeyen ve kirlendiği zaman da yalnızca paspas ve su ile temizlenebilen bu malzeme, aynı zamanda anti bakteriyel yapısı dolayısıyla sağlıklıdır.

Portakal Kabuğu Epoksi Zemin Kaplama

Portakal kabuğu epoksi zemin kaplamaların bu şekilde adlandırılmasının nedeni, yüzeylerinin portakal kabuğu gibi pürüzlü olmasıdır. Ancak renk açısından herhangi bir sınırlandırma söz konusu değildir. Portakal kabuğu epoksi zemin kaplamalar, depolar başta olmak üzere ağır işlerin yapıldığı ya da ağır araçların çalıştığı alanlarda kullanılmaktadır. Pürüzlü yapısı, araçların ve yüklerin ağırlığının dağılmasına ve zemin üzerindeki basıncın azalmasına neden olmaktadır. Portakal kabuğu epoksi zemin kaplama ürünleri, dayanıklılık açısından diğer modellerden daha iyi bir dereceye sahiptir. Bu yüzden de ağır şartlar altında bile uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi mümkündür. Ancak yeteri kadar estetik bir ürün değildir. Bu yüzden de evlerde ya da ofislerde portakal kabuğu epoksilerin kullanılması doğru değildir.

Üç Boyutlu Epoksi Zemin Kaplama

Üç boyutlu epoksi zemin kaplama ürünleri, epoksiler içerisinde ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Kullanıldığı alanlara yüksek estetik değer katan bu ürünler, oteller ve evler gibi göze hitabetin önemli olduğu alanlarda görülmektedir. Üç boyutlu zemin kaplamada, istenilen herhangi bir resim ya da desen üç boyutlu olarak yere işlenmekte ve sonrasında da üzeri epoksi kaplama ile kapatılmaktadır. Özellikle evlerin banyolarında bu yöntem ile göz alıcı uygulamalar yapabilmek mümkündür. Ayrıca üç boyutlu epoksi kaplamalar, estetik olduğu kadar da dayanıklıdır. Kullanıldığı alanlarda aşındırıcı unsurların yoğun olmaması, üç boyutlu epoksilerin ömür boyu kullanılabilmesini sağlamaktadır.

Anti Statik Epoksi Zemin Kaplama

Anti statik epoksi zemin kaplama ürünleri, daha özel alanlar için üretilmiştir. Bu kaplamanın en büyük özelliği elektriği geçirmemesi ve üzerinde bulunan elektrik yükünü doğrudan toprağa ileterek ortam güvenliği sağlamasıdır. Elektriğin ya da elektrikli makinelerin yaygın olarak kullanıldığı, açıktan giden elektrikli araçların yer aldığı alanlar için anti statik epoksi kaplama en ideal zemin türüdür. Üzerinde doğrudan açık halde bulunan kablodaki elektriği bile doğrudan toprağa ileten anti statik epoksi kaplama, iş güvenliğine katkı sağlamaktadır. Ayrıca dayanıklılık ve kullanım ömrü bakımından da iyi bir dereceye sahiptir.

Metalik Epoksi Zemin Kaplama

Metalik epoksi zemin kaplamalar, daha çok metalik renkte olmasından dolayı bu şekilde adlandırılmaktadır. Ancak metalik epoksi kaplamaların esas özelliği, kaplamadaki tüm desenlerin ustanın kendi yeteneği ile yapılmasıdır. Bu yüzden de metalik zemin kaplama yapacak ustanın becerisi ve yaratıcılığı ön plana çıkmaktadır. Ayrıca metalik epoksi zemin kaplamalarda, metalik renkler dışında renklerin kullanımı da yaygındır. Metalik kaplamalar, iyi bir usta tarafından yapıldığında ömür boyu kullanılabilecek düzeyde kalitelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir