Epoksi Boya Kaplamalar - Epoksi Boya Kaplamalar Profesyonel Epoksi Zemin Kaplama Uygulamaları

İnşaat ve mimari alanlarında yaşanan gelişmeler, klasik olarak kullanılan zemin kaplama ve boyama malzemelerinde de bir dizi değişikliklerin ve yenilikçi yaklaşımların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Epoksi boya kaplama bu yenilikler arasında önemli bir yere sahiptir. Tanındıkça daha yaygın hale gelen epoksi boya kaplamalar hem bir boya uygulaması hem de zemin kaplama uygulaması olarak kabul edilmektedir. Epoksi boya kaplama esasında kimyasal bir reçinedir. Bu reçinenin içerisine eklenen barit, titan ve renk pigmentleri ile kullanışlı bir boya elde edilmektedir. Epoksi boya kaplamalar, kimyasal reçine olmalarına karşın kullanıldıkları alanlarda sağlık için herhangi bir olumsuzluğa yol açmamaktadır. Epoksi boya kaplamaların pek çok çeşidi mevcuttur. Sürme epoksi boyalar ve kaplama epoksi boyalar bunların en sık kullanılanlarıdır. Klasik boyalara kıyasla daha kolay uygulanması ve daha uzun ömürlü olması dolayısıyla epoksi boya kaplamaların kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Epoksi Boya Kaplamanın Faydaları

Epoksi boya kaplama uygulamalarının çok çeşitli alanlarda kullanılmasının temelinde, kullanım alanlarına sağlamış olduğu faydalar yer almaktadır. Bu faydalardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Maksimum Hijyen: 2019 yılında ortaya çıkan Covid-19 virüsü ile birlikte iç zeminlerin hijyenik malzeme kullanılarak kaplanması daha önemli hale gelmiştir. Epoksi boya kaplama, bu noktada maksimum koruma sağlamaktadır. Virüsler ile bakterilerin yapışmasını ve çoğalmasını engelleyen epoksi boya kaplamalar, daha sağlıklı iç ortamlar oluşturmak için en ideal kaplama malzemelerindendir.
  • Yüksek Mukavemet: Epoksi boya kaplamaların sıkça tercih edilmesinin nedenlerinden biri de bulundukları ortamlara yüksek mukavemet sağlamalarıdır. Kimyasallara, darbelere ve sürtünmelere karşı son derece dayanıklı olan epoksi boya kaplamalar, özellikle iş yerlerinde ve depolarda bu özelliği dolayısıyla tercih edilmektedir.
  • Kolay Temizlik: Zeminlerde kullanılacak kaplama malzemesinin ya da boyanın kolay temizlenebilir olması da çok dikkat edilen noktalardan biridir. Epoksi boya kaplama uygulamaları, yalnızca paspasla bile kolaylıkla temizlenebilme olanağına sahiptir. Ayrıca kir tutmaması nedeniyle kalıcı lekelenme gibi olumsuzluklar da söz konusu değildir. Bununla birlikte, su geçirmez yapısı sayesinde epoksi boya kaplama yapılan alanların su ve fırça ile yıkanmaları da mümkündür. Bu durumda zemine su geçmesi gibi bir ihtimal mevcut değildir.
  • Uzun Ömürlü: Epoksi boya kaplama uygulamalarının popülaritesinin giderek artmasının bir diğer nedeni de kullanım ömrünün uzun olmasıdır. Öyle ki gönüllü olarak değiştirilmediği sürece, sorunsuz bir şekilde 10-20 yıl boyunca bu boyanın kullanılabilmesi mümkündür. Ayrıca zaman zaman oluşabilecek küçük tamirat ihtiyaçlarının karşılanması da çok kolaydır.
  • Düşük Maliyet: Epoksi boya kaplamalar, kullanım ömürleri ile kıyaslandığı zaman çok düşük maliyete sahip ürünlerdir. Ekonomik olması ve daha sonra da herhangi bir bakım maliyeti gerektirmemesi, epoksi boya kaplamaların öne çıkan özelliklerindendir.

Epoksi Boya Kaplamalar Nerelerde Kullanılır?

Epoksi boya kaplama uygulamalarının yararları bunlarla sınırlı değildir. Bahsedilen faydalar ve daha fazlası dolayısıyla epoksi boya kaplamalar her geçen gün daha fazla alanda kullanılmaktadır. Bu uygulamaya en çok iş yerleri başvurmaktadır. Özellikle ağır yüklerin taşındığı ve forklift gibi büyük makinelerin çalıştığı depolarda, zeminin bozulmaması için epoksi boya kaplama tercih edilmektedir. Bununla birlikte inşaat sektöründe de epoksi boyaların kullanımına rastlamak mümkündür. Özellikle yeni inşa edilen evlerin banyo ve tuvaletlerinde daha dekoratif bir görüntü elde edebilmek için epoksi boya kaplamalar kullanılabilmektedir. Hastaneler başta olmak üzere bazı kamu kurumları da zemin için epoksi boya tercih etmektedir. Tüm özelliklerinin yanı sıra estetik bir görünüm sunması ve yere istenilen şekillerin yansıtılmasına olanak tanıması, bu tercihi etkileyen etkenlerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir