Epoksi Fiyatları - Profesyonel Epoksi Zemin Kaplama Uygulamaları

Kullanım alanlarına sağlamış olduğu kolaylıklar, epoksi boya ve zemin kaplama ürünlerinin giderek daha yaygın hale gelmesini sağlamaktadır. Günümüzde, endüstriyel alanların yanı sıra ofislerde, evlerde, işyerlerinde, kamu kurumlarında, hizmet sektöründe ve daha pek çok alanda bu uygulamalara rastlamak mümkündür. Epoksi uygulamaları uzun vadede düşük maliyetli olmalarına karşın epoksi fiyatları hakkında net bir rakam belirtebilme olanağı yoktur. Zira epoksi uygulamalarının fiyatları üzerinde belirleyici olan etkenler oldukça fazladır. Bunların başında kullanılan malzemenin kalitesi gelmektedir. Daha kaliteli markalar tarafından üretilen ve daha üstün özelliklere sahip epoksi boyalar, doğal olarak uygulama fiyatlarının da artmasına neden olmaktadır. Toplu alım yapılacağı zaman epoksi fiyatları daha makul seviyelerde olmaktadır. Bununla birlikte, kaplanacak alanın büyüklüğü de fiyata doğrudan etki etmektedir. Epoksi fiyatlarının belirlenmesinde rol oynayan etkenler arasında son olarak da işçilik ücretlerinden bahsetmek mümkündür. Epoksi hizmeti sunan tüm firmalar, kendilerince bu ücreti belirlemektedir. İnternetin sağlamış olduğu olanaklar sayesinde, epoksi hizmeti veren firmalara tek bir noktadan erişim sağlamak ve bilgi almak mümkündür. Bu olanaktan yararlanılarak detaylı bir fiyat araştırması yapılması, daha kaliteli hizmetin daha uygun fiyatlar ile alınabilmesi adına önemli bir potansiyele sahiptir.

Epoksi Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Epoksi uygulaması yapılırken epoksi fiyatları kadar önem arz eden farklı noktalar da bulunmaktadır. Daha memnun bırakacak bir epoksi deneyimi için şu hususların gözden kaçırılmamasına dikkat edilmelidir:

  • Satın alınacak epoksilerin raf ömürlerinin geçmemiş olması gereklidir. Geçmiş tarihe sahip olan epoksilerde kıvam tutmama sorunu ve bazı olumsuzluklarla karşılaşılabilmektedir.
  • Kaplama işlemine başlamadan önce zemin iyice temizlenmelidir. Zeminde kalacak kaba tozlar ya da yabancı maddeler, uygulamanın estetikliğinin kaybolmasına neden olabilmektedir.
  • Epoksi kaplama yapmak için kullanılacak malzemenin tamamen homojen hale getirilmesine dikkat edilmelidir. Karışım içerisinde topakların kalmamasına ve her yerin eşit şekilde karıştığına emin olunmalıdır. Topaklar da estetikliğin önündeki engellerdendir.
  • Epoksi uygulamasında kutu üzerinde bulunan talimatlar aynen uygulanmalıdır. Ayrıca epoksi karışımının içerisine dışarıdan herhangi bir yabancı madde katılmamalıdır. Aksi halde epoksilerde mukavemet kaybı başta olmak üzere bir dizi olumsuzluklar görülebilmektedir.
  • Epoksi boya uygulaması, bu konuda uzman olan kişi ya da firmalar tarafından yapılmalıdır. Bilinçsiz yapılacak uygulamalardan istenilen sonuçların elde edilebilmesi neredeyse imkansızdır.
  • Epoksi uygulaması yapılacak olan alanın niteliklerine ve kullanım amaçlarına göre boya seçimi yapılmalıdır. Endüstriyel alanlarda kullanılacak epoksi malzemesiyle, ev ve iş yerlerinde kullanılacak malzeme arasında farklılıklar vardır. Bu durum aynı zamanda epoksi fiyatları üzerinde de etkilidir.

Neden Epoksi?

Hem endüstriyel hem de normal kullanım alanlarının zeminlerinde epoksi kullanımını cazip kılan pek çok neden bulunmaktadır. Her şeyden önce epoksi zeminler, son derece estetik görünüme sahiptir. Yüzey parlaklığını arttıran ve istenilen desenlerin işlenebildiği epoksi uygulamalarıyla zeminler farklı bir çehre kazanmaktadır. Bu yönüyle otel lobilerinde, plaza ve ofislerde, evlerin banyo ve tuvaletlerinde bu uygulamaya sıkça başvurulmaktadır. Ayrıca epoksi zemin kaplamalar her türlü kimyasal ve fiziksel etkiye karşı üstün dirence sahiptir. En ağır koşullar altında bile bozulmadan durabilen epoksi zeminler, laboratuvarlarda, depolarda ve imalathanelerde bu özelliğinden dolayı tercih edilmektedir. Epoksi uygulamaları maliyet bakımından da son derece uygundur. Her ne kadar epoksi fiyatları değişiklik gösterse de bir kez yapılan epoksi uygulaması, uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Bu da uzun vadede zemin yenileme maliyetlerinin ortadan kalkması anlamına gelmektedir. Ancak bu özelliğin tam olarak ortaya çıkması için kaliteli malzeme kullanımına ve uygulamanın profesyonel kişilerce yapılmasına özen gösterilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.