Zemin Kaplama Nedir? RS Epoksi - RS Epoksi

Evlerde, işyerlerinde, endüstriyel alanlarda, kamu kurumlarında ve daha pek çok alanda zemindeki pürüzlerin giderilmesi ya da zemine daha estetik bir görünüm kazandırılabilmesi adına başvurulan pek çok kaplama uygulaması bulunmaktadır. Zemin kaplama uygulamaları, zemine kazandırılmak istenilen nitelikler doğrultusunda yapılmaktadır. Sürekli ağır yüklerin taşındığı bir depoda ya da her gün onlarca aracın girip çıktığı bir otoparkta kullanılacak zemin kaplama uygulamalarında esas amaç direnç ve dayanıklılık iken; müşteri karşılama ofislerinde ya da evlerin banyo ve tuvaletlerinde esas amaç estetik görünüm sağlayabilmektir. Bu yüzden de zemin kaplama yapılacak alanın özellikleri ile kullanılacak zemin kaplama malzemesinin özelliklerinin uyumlu olmasına özen gösterilmelidir. Günümüzde zemin kaplamak için kullanılabilecek malzemeler sürekli olarak çeşitlenmektedir.

Zemin Kaplamada Yenilikçi Yaklaşım: Epoksi

Zemin kaplama uygulamalarına olan ilginin ve gereksinimin artması, bu ürünlerin çeşitlenmesini de beraberinde getirmiştir. Günümüzde farklı malzemelerden imal edilen çok sayıda zemin kaplama ürünü bulunmaktadır. Bunlar arasında en yeni ve yenilikçi ürünlerden olan epoksi zemin kaplamalar, her geçen gün daha fazla popülerlik kazanmaktadır. Endüstriyel alanlarda ya da normal yaşam alanlarında farklı işlevleri yerine getirmek için kullanılan bu kaplama, uygulamasının kolay olmasıyla da ön plana çıkmaktadır. Epoksi zemin kaplamalar her şeyden önce fiziki ve kimyasal hasarlara karşı üstün direnç göstermektedir. Zeminlere yüksek mukavemet kazandıran bu kaplama, ağır yüklerin depolandığı ya da taşındığı alanlarda bile maksimum verimlilik sağlamaktadır. Bununla birlikte uzun ömürlü olmasından dolayı da epoksi kaplamalar ilgi görmektedir. Uzman uygulayıcılar tarafından kaliteli malzeme kullanılarak bir defa kaplandıktan sonra uzun yıllar boyunca kullanılabilme olanağı bulunmaktadır. Özellikle evler ya da ofisler gibi yaşam alanlarında, sökülmek istenilmediği sürece epoksi kaplamaların zarar görmesi söz konusu değildir.

Epoksi zemin kaplama uygulaması estetik görünümüyle de son yıllara damgasını vurmaktadır. İstenilen desen ya da resimlerin zemine aktarılabildiği bu uygulama, göz alıcı parlaklığı ve kolay temizlenebilir olması dolayısıyla evlerde, ofislerde, alışveriş merkezlerinde ve hizmet sektörünün çeşitli kademelerinde tercih edilmektedir.

Epoksi Zemin Kaplama Çeşitleri

Epoksi zemin kaplama denildiği zaman her ne kadar akla tek bir kaplama türü ya da malzemesi gelse de esasında bu zemin malzemesinin farklı çeşitleri ve uygulamaları söz konusudur. Epoksi zemin çeşitlerinden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Şeffaf Epoksi Kaplama: Şeffaf epoksi zemin kaplama uygulaması, herhangi bir desen kullanılmadan yapılmaktadır. Düz parlak boya olarak zemine uygulanan şeffaf kaplamalar, ortamın parlaklığının artmasına yardımcı olmaktadır. Şeffaf kaplama yapılan alanlarda doğru ve yeterli ışıklandırma ile maksimum estetikliği yakalama olanağı bulunmaktadır.
  • Üç Boyutlu Epoksi Kaplama: Daha çok evlerde, tanıtın ofislerinde ya da plazalarda kullanılan üç boyutlu epoksiler, istenilen üç boyutlu bir resmin zemine uygulanmasını sağlamaktadır. Zemine üç boyutlu gerçeklik ve hareketlilik hissi kazandıran bu kaplama türünde pek çok resim seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca istenilmesi durumunda özel resimlerin de bu yolla zemine aktarılması mümkündür.
  • Self-Levelling Epoksi Kaplama: Self-levelling zemin kaplama uygulaması, genellikle endüstriyel alanlarda kullanılmaktadır. Zemine kendiliğinden yayılan ve çok geniş alanların bile kısa sürede kaplanabildiği self-levelling epoksi uygulaması, zemine mukavemet üstünlüğü kazandırmaktadır. Özellikle ağır yüklerin saklandığı ya da taşındığı ya da otopark gibi sürekli olarak ağır araçların giriş çıkış yaptığı alanlar için bu uygulama idealdir.

Anti-Statik Epoksi Kaplama: Zeminde elektrik dolaşımının olduğu ya da elektrik işlerinin yapıldığı alanlar anti-statik epoksi kaplama ile kaplanmaktadır. Elektrik iletkenliğini ortadan kaldıran bu malzeme, maksimum güvenlik sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.