Şeffaf Epoksi Nedir? - Profesyonel Epoksi Zemin Kaplama Uygulamaları

Epoksi zemin kaplamalar, zemin kaplama uygulamaları içinde son yıllarda giderek daha fazla tercih edilmektedir. Bu durumun temelinde, epoksi kaplamaların kullanım alanlarına sağlamış olduğu faydalar yer almaktadır. Epoksi kaplamaların faydalarından tam olarak yararlanabilmek için, doğru zeminde doğru epoksi türünün kullanılmasına dikkat edilmelidir. Farklı gereksinimleri karşılamak üzere imal edilen epoksi zemin kaplama çeşitleri, uygulandıkları alana kendi özelliklerini aktarmaktadır. Şeffaf epoksi zemin kaplama da epoksi uygulamaları arasında ayrıcalıklı bir yere sahiptir.

Herhangi bir desen içermeyen ve genellikle zemin yüzeyini kaplamak için kullanılan şeffaf epoksi kaplamanın sahip olduğu özelliklerden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Darbelere Karşı Dirençli: Eposki zemin kaplama türlerinin tamamı, diğer zemin kaplama uygulamalarına göre darbelere ve çarpmalara karşı üstün dirence sahiptir. Ancak şeffaf epoksi zemin kaplamalar, bu hususta bir adım öndedir. Uygulandığı yüzeylerde sert bir tabakanın oluşmasına neden olan şeffaf kaplamalar, zeminin uzun yıllar bozulmadan kalmasını sağlamaktadır.
  • Uzun Ömürlüdür: Şeffaf epoksi zemin kaplama uygulaması profesyonel bir şekilde yapılması durumunda yıllarca kullanılabilmektedir. Darbe ya da çarpmaların yanı sıra aşınma ve sürtünmelere karşı da dirençli olan şeffaf epoksiler, uzun ömürlü olmalarından dolayı zemin maliyetlerini de minimum seviyeye indirmektedir. Herhangi bir bakım ya da değişim gerektirmemesi, şeffaf epoksilerin en büyük avantajlarındandır.
  • Nem Direnci Yüksek: Zemin kaplama uygulamaları için nem en çok korkulan etkenler arasındadır. Zira nem zaman içerisinde kaplamayı bozmakta ve kullanım ömrünü kısaltmaktadır. Şeffaf epoksi kaplama, neme karşı da yüksek dirence sahiptir. İçinde nemi barındırmayan bu malzeme, kaplamanın bozulmasını engellemektedir.
  • UV Işınlarına Karşı Koruyucu: Güneş ile doğrudan temas edilen yüzeylerde, güneşten gelen ultraviyole ışınlarının zemini bozma olanağı mevcuttur. Güneşin yanı sıra medikal cihazların çalışması esnasında da ultraviyole ışınlar ortaya çıkabilmektedir. Bu ışınlar, ortamda bulunanların zarar görmesine ve zaman içerisinde çeşitli hastalıklarla yüzleşmelerine yol açmaktadır. Şeffaf epoksi zemin kaplamalar ise bu etkiyi büyük oranda engellemektedir. UV ışınlarını çekme ve absorbe etme özelliği sayesinde, zararlı ışınların etkilerini ortadan kaldırmaktadır.

Şeffaf Epoksi Nerelerde Kullanılır?

Şeffaf epoksi zemin kaplama uygulamalarının yararları bunlarla da sınırlı değildir. Bu uygulamanın sağladığı yararlar, her geçen gün daha fazla alanda şeffaf epoksilerin kullanılmasına neden olmaktadır. Bu malzemenin kullanım alanlarının başında hastaneler, tanıtım ofisleri ve oteller gelmektedir. Hastanelerde bu malzemenin kullanım nedeni, UV ışınlarını engellemesi ve kolay temizlenebilmesidir. Ayrıca tam parlak görünümü nedeniyle yarattığı estetiklik de bahsedilen alanlarda bu malzemenin kullanılmasının ana sebepleri arasındadır. Fabrika ve depolarda da şeffaf epoksi uygulamalarına rastlamak mümkündür. Bu alanlarda da sahip olduğu yüksek dayanıklılık ön plana çıkmaktadır. Ağır iş makinelerinin sürekli olarak hareket halinde olduğu bu alanlarda, en yüksek performansı sunan zemin kaplama türüdür. Bazı kapalı spor salonlarında da şeffaf epoksi uygulamasına başvurulmaktadır. Ayrıca çalışma ofislerinde ve evlerde de zaman zaman şeffaf epoksi tercih edilmektedir.

Şeffaf Epoksi Çeşitleri Şeffaf epoksilerin genelde çok fazla çeşidi yoktur. Şeffaf ve ultra şeffaf olmak üzere iki türü bulunan bu ürünler, esas olarak kalite bakımından farklılaşmaktadır. Günümüzde çok çeşitli markaların şeffaf epoksi ürünü bulunsa da bunların hepsinin aynı kalitede olduğunu söylemek mümkün değildir. Beklenen yararların tam olarak sağlanabilmesi adına, kaliteli malzeme seçimi yapmak önemlidir. Bu yüzden de epoksi kaplama yaptırmadan önce detaylı bir araştırma yapılması tavsiye edilmektedir. Kaliteli malzeme seçmek kadar, uygulamayı yapacak firmanın ve çalışanlarının deneyimli olması da önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.