Yer Döşeme Hizmetleri - Profesyonel Epoksi Zemin Kaplama Uygulamaları

Yer döşeme ya da zemin kaplama inşaat sektöründe son yıllarda büyük önem gören konular arasında yer almaktadır. Zemin kaplamaların işlevselliklerinin yanı sıra estetik duruşlarının da önem kazanmaya başladığı günümüz dünyasında, yer döşeme uygulamaları da giderek çeşitlenmektedir. Farklı özelliklere sahip çeşitli yer kaplama uygulamaları evlerde ve iş yerlerinde bu özelliklerine göre tercih edilmektedir. Zemin kaplama uygulamalarına duyulan ilginin artması, bu alanda hizmet veren firmaların sayısındaki artışı da beraberinde getirmiştir. Günümüzde yer döşeme hizmetleri sunan çok sayıda firma bulabilmek mümkündür. Ancak yapılacak uygulamadan memnuniyet duyabilmek adına firma seçimine özen gösterilmesi tavsiye edilmektedir.

En İyi Yer Döşeme Uygulamaları

Yer döşeme uygulamaları giderek daha modern ve pratik uygulanabilir bir hale gelmektedir. Geleneksel ahşap ya da beton zeminlerin yerini hızla yeni yer kaplama uygulamaları almaktadır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Epoksi Zemin Kaplama: Uygulamasının kolay olması ve kullanım alanlarına sağlamış olduğu katkı nedeniyle son yıllarda giderek daha popüler hale gelmeye başlayan epoksi zemin kaplama uygulamaları, farklı zemin özelliklerine hitap etmektedir. Evlerde ya da işyerlerinde estetikliği ön plana çıkaran modeller ile depolarda, fabrikalarda ve çalışma alanlarında zemin dayanıklılığını maksimum düzeye ulaştırmayı amaçlayan epoksi kaplamalar, doğru uygulandıkları zaman uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Epoksi zemin kaplamalarda kullanılan malzemenin kalitesi de önem arz etmektedir. Anti bakteriyel olması ve kolay temizlenebilmesi de bu döşeme türüne olan talebi arttırmaktadır. 
  • PVC Kaplama: Yer döşeme uygulamaları arasında ayrıcalıklı bir yere sahip olan PVC kaplamalar da dayanıklılık başta olmak üzere çok sayıda özelliğe sahiptir. Sentetik bir malzeme olan PVC aynı zamanda dünyada en çok kullanılan ikinci plastik ürünüdür. İyi derecede su sızdırmazlığına sahip olan PVC zemin kaplamalar, doğru uygulandıkları zaman oldukça uzun ömürlüdür. Ancak PVC yer döşemeleri evlerden çok iş yerlerinde ve ofislerde tercih edilmektedir. Temizlenmesinin kolay olması, bu tercihin öncelikli nedenleri arasında bulunmaktadır.
  • Laminat Parke Döşeme: Zemin kaplama amacıyla kullanılan malzemeler içinde, laminat parkeler de önemli bir yere sahiptir. Ahşaptan elde edilen ve bu yönüyle de son derece sağlıklı olan laminat parkeler, kullanım alanlarına büyü ölçüde estetik görünüm katmaktadır. Ancak suya ve darbeye dayanıklılıkları PVC ve epoksi kaplamalar kadar fazla değildir. Genellikle birbirine geçen ahşap dişliler sayesinde döşenen laminat parkeler, su alması durumunda kabarabilmekte ve çeşitli bölgelerden patlayabilmektedir. Üstelik yüzeylerinin ahşap olması, darbe durumlarında çatlama ve kırılmalara yol açmaktadır. Bu yüzden de laminat parkelerin su ile temasın düşük olduğu ortamlarda kullanılması tavsiye edilmektedir. Kaliteli malzeme ve profesyonel işçilik ile uygulandığı zaman, bu parkeler de uzun yıllar kullanılabilmektedir.

Yer Döşeme Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evlerde ya da işyerlerinde yer döşeme yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Yapılan uygulamadan memnun kalınması ve uzun süre kullanılabilmesi adına bu hususlar önem arz etmektedir. Her şeyden önce tercih edilecek yer döşeme uygulamasıyla zemin özelliklerinin ve kullanım biçimlerinin uyumlu olması gereklidir. Sürekli su ile temas eden, ağır iş araçlarının hareket halinde olduğu ortamlarda kullanılacak döşeme malzemeleri ile evlerde ya da ofislerde kullanılacak döşeme malzemeleri farklılık göstermektedir. Bu farkın göz ardı edilmesi hem maliyetlerin artmasına hem de döşemeden istenilen verimin alınamamasına neden olmaktadır. Bununla birlikte hangi uygulamada olursa olsun kaliteli malzeme kullanılmasına özen gösterilmelidir. Son olarak da yapılacak uygulama, deneyimli ve kaliteli bir firma tarafından uygulanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.