Şeffaf Zemin Kaplama Nasıl Olur? - Profesyonel Epoksi Zemin Kaplama Uygulamaları

Zemin kaplama, gündelik yaşamda pek çok alanda karşılaştığımız ve kendimize ait alanlarda da gereksinim duyduğumuz uygulamalar arasında yer almaktadır. Zeminlerin direncinin arttırılması, daha estetik görünüm sağlanması ya da kolay temizlenebilir hale getirilmesi, zemin kaplama uygulamalarına başvurulmasının en öne çıkan nedenleridir. Zemin kaplama noktasında yapılabilecek uygulamaların sayısı oldukça fazladır. Şeffaf zemin kaplama uygulaması da bunlardan biridir. Kullanım alanlarına pek çok yarar sağlayan şeffaf zemin kaplamalar hem evlerde hem de iş yerlerinde gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir.

Şeffaf zemin kaplama uygulamasından önce zemin etüdünün yapılması gereklidir. Zeminin özelliklerine göre kaplama malzemesinin seçilmesi, yapılacak uygulamadan memnun kalınabilmesi açısından önemlidir. Bu noktada zemin kaplama hizmeti alınacak firmanın doğru seçilmesine dikkat edilmelidir. Zira zemin etüdünün yapılmasında ve doğru malzemenin seçilmesinde, firma deneyimleri yönlendirici olacaktır. Gerekli etütlerin yapılmasından sonra zemin hem engebelerden hem de tozlardan arındırılacak şekilde temizlenmelidir. Yeteri kadar pürüzsüz ve temiz olmayan zeminlerde şeffaf zemin kaplamaların estetik bir görüntü oluşturmayacağı bilinmelidir. Bir sonraki aşamada ise astar uygulaması yapılmakta ve zemin şeffaf zemin kaplama uygulamasına tamamen hazır hale getirilmelidir. Son aşamada da şeffaf kaplama uygulaması yapılmaktadır. Şeffaf kaplamanın uygulanmasından sonra zeminin 24 ila 48 saat arasında hiç temas edilmeden kuruması ve iyice oturması beklenmelidir.

Şeffaf Zemin Kaplama Çeşitleri

Şeffaf zemin kaplama uygulamalarının farklı türleri bulunmaktadır. Ancak her uygulamanın, istenilen her alanda kullanılabilmesi mümkün değildir. Bu yüzden de şeffaf kaplama türleri arasından seçim yaparken zemine ve beklentilere uygun ürünlerin seçilmesine azami derecede özen gösterilmelidir. Zeminlerde kullanılabilecek şeffaf kaplama çeşitlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Portakal Desenli Şeffaf Kaplamalar: Epoksi zemin kaplama uygulamalarının en çok tercih edilen türlerinden olan portakal desenli kaplamalar, kaplama yüzeyindeki küçük noktalar nedeniyle bu isimle adlandırılmaktadır. Farklı renk seçenekleri de bulunan portakal desenli zemin kaplamalar, genellikle depo, fabrika ve hastane gibi alanlarda kullanılmaktadır. Zeminlerin direncini arttırmasının yanı sıra kolay temizlenebilir olması ve uzun ömürlülüğü ile ön plana çıkmaktadır.
  • 3D Şeffaf Kaplamalar: Daha çok evlerde, ofislerde ya da otellerde tercih edilen üç boyutlu kaplamalarda istenilen resim ya da desenler yere işlenmekte ve sonrasında şeffaf kaplama ile koruma altına alınmaktadır. Üç boyutlu kaplamaların en belirgin özellikleri kolay temizlenebilmesi ve ortamlara estetik görünüm sağlamasıdır.
  • Antistatik Şeffaf Kaplama: Fabrikalar ya da elektriğin yaygın olarak kullanıldığı alanlar için üretilmiş olan elektrostatik kaplamalar, elektrik kaçağı nedeniyle yaşanabilecek iş kazalarının engellenmesini sağlamaktadır.
  • Multilayer Kaplama: Otoparklar ya da üzerinde sürekli ağır araçların hareket ettiği depolar gibi alanlar, normalden daha yüksek mukavemete gereksinim duymaktadır. Multilayer zemin kaplama uygulamaları da bu gereksinimin ortadan kaldırılması için özel olarak imal edilmiştir. Kat kat zemin kaplama olarak da bilinen multilayer kaplamalar, en ağır şartlar altında bile uzun süre kullanılabilmektedir.

Şeffaf Zemin Kaplama Avantajları ve Dezavantajları

Zeminlerde şeffaf kaplama yapılmasının pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajların başında, şeffaf zemin kaplama uygulamasının maliyetinin kullanım ömrü ile kıyaslandığı zaman çok uygun olmasıdır. Bu da özellikle iş yerlerinde sürekli olarak zemin yenileme gereksinimini ortadan kaldırmaktadır. Aynı zamanda kolay temizlenebilir olmaları ve anti bakteriyel yapıları dolayısıyla zararlı organizmalara izin vermemeleri de bu uygulamaların avantajlarındandır. Şeffaf zemin kaplama uygulamalarında doğru firma ve doğru malzeme kullanımı ile dezavantajların önüne geçmek mümkündür. Gerekli hususlar dikkate alınarak yapılan zemin kaplama uygulamaları, herhangi bir dezavantaj yaratmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.