Yer Zemin Kaplama Nasıl Olur - Profesyonel Epoksi Zemin Kaplama

İnsanlar ısı ve ses yalıtımı sağlamak ya da zemin direncini arttırmak için yaşadıkları veya çalıştıkları ortamlara çeşitli yer zemin kaplama uygulamaları yapmaktadır. Son yıllarda bahsedilen işlevlerin zeminlere kazandırılmasının yanı sıra estetik beğeniler de zemin kaplama uygulamalarının temel tercih nedenleri arasına girmiştir. Zemin kaplama uygulamalarından beklenen verimin alınabilmesi için uygulamanın doğru ve profesyonel şekilde yapılması gereklidir. Zemin kaplama uygulamalarında genellikle aşağıdaki sıralamaya uyulmaktadır:

  • Zemin Tanıma: Zemin etüdü, yer zemin kaplama uygulamasına daha geçilmeden önce yapılmaktadır. Bu noktada zeminin özellikleri ile zemine kazandırılmak istenilen nitelikler göz önünde bulundurulmalıdır. Yapılmak istenilen kaplama türü ile zemin özelliklerinin elverişli olmadığı durumlar da olabilmektedir. Bu gibi durumlarda, firmanın da yönlendirmesiyle en uygun kaplama türü belirlenmelidir.
  • Zemin Temizliği: Zemin kaplama uygulamasının pürüzsüz bir şekilde yapılabilmesi için öncesinde zeminin iyice temizlenmiş olması gereklidir. İlk olarak zeminde kabartılar ya da düz görünümü bozan engebeler varsa bunlar düzlenmeli ve zemin tamamen düz hale getirilmelidir. Sonrasında da zemindeki toz ve diğer kirletici unsurlar temizlenmelidir.
  • Astar Uygulaması: Yer zemin kaplama işleminde önem arz eden aşamalardan biri de astar uygulamasıdır. Zeminde gerekli temizlik yapıldıktan sonra bir ön hazırlık olarak astar yapılmakta ve bu sayede zemin tam kaplamaya hazır hale getirilmektedir. Yapılacak uygulamaya bağlı olarak ara kat atılması da mümkündür. Epoksi türü zemin kaplamalarda, astardan sonra ara kat da atılmaktadır.
  • Son Kat Uygulama: Epoksi zemin kaplamaların tamamlanması için son kat uygulama da yapılmaktadır. Son kat uygulaması genellikle astardan 24 saat sonra gerçekleştirilmektedir. Son katın da atılmasıyla birlikte 24-48 saat kadar zeminin kullanılmaması ve tam olarak oturması beklenmelidir.

Yer Zemin Kaplama Çeşitleri

Yer zemin kaplama uygulamalarının, farklı alanlarda ve farklı amaçlarla kullanılmak için geliştirilmiş pek çok türü bulunmaktadır. Bu türler arasında epoksi zemin kaplama uygulamaları son yıllarda giderek daha popüler hale gelmektedir. Kimyasal reçineden imal edilen epoksi zemin kaplamalar, kullanıldıkları alanlara ses ve ısı yalıtımının yanı sıra direnç ile estetik görünüm de sağlamaktadır. Hem endüstriyel alanlarda hem de evlerde ve ofislerde gönül rahatlığı ile kullanılan epoksi zemin kaplamalar, aynı zamanda uzun ömürlülükleriyle de ön plana çıkmaktadır. Bununla birlikte zemin kaplamada kullanılan daha farklı uygulamalar da mevcuttur. PVC kaplamalar bu noktada önemli bir yere sahiptir. Ancak bu uygulamanın evlerde kullanımı çok yaygın değildir. Yapımı ve temizlenmesi son derece kolay olan PVC zemin kaplamalar maliyet olarak da uygundur. Yer zemin kaplama noktasında laminat parke kaplamalar da sıkça kullanılan uygulamalardandır. Daha çok evlerde ve ofislerde görülen laminat parke uygulamaları, ahşap malzemeden imal edilmektedir. Uygulamanın yapılmasında bazı zorluklar olsa da temizlenmesi son derece kolaydır.

Yer Zemin Kaplaması İçin RS Epoksi

Zemin kaplama hizmeti almak isteyenlerin tercih edebilecekleri pek çok firma bulunmaktadır. Bu firma fazlalığı; seçim olanaklarını arttırması bakımından avantaj gibi görünse de hatalı seçim yapılabilmesine de neden olabilmektedir. Zira her firmanın aynı kalitede ürün ve hizmet sunduğundan söz etmek olası değildir. RS Epoksi firması, bu doğrultuda hem deneyimli ekibi hem de yüksek kaliteli malzemeleri ile ön plana çıkan firmalardan biridir. Epoksi yer zemin kaplama konusunda profesyonel hizmet sunan RS Epoksi, her zemine uygun epoksi uygulamaları yapabilmektedir. Siz de evinize, iş yerinize ya da endüstriyel alanlarınıza epoksi zemin kaplama yaptırmak istiyorsanız RS Epoksi firması ile irtibata geçebilir, kaliteli hizmeti uygun fiyata almanın avantajını yaşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.