Epoksi Zemin Döşeme Çeşitleri - Profesyonel Epoksi Zemin Kaplama Uygulamaları

Epoksi zemin döşemeler, kullanım alanlarına katmış olduğu faydalardan dolayı son yıllarda giderek daha fazla alanda tercih edilmektedir. Hem estetik yönden hem de zeminlerin fiziksel özelliklerinin güçlendirilmesi açısından büyük avantajlara sahip olan epoksi zemin döşemelerin farklı çeşitleri bulunmaktadır. Zemin döşeme çeşitleri arasından seçim yapmadan önce, gereksinimlerin iyi belirlenmiş olması gerekmektedir. Bazı alanlarda yalnızca estetik bir görünüm elde etmek için zemin döşeme uygulaması yaptırılırken, bazı alanlarda da zeminin farklı fiziksel nitelikler kazanması amaçlanmaktadır. Her amaç için imal edilen epoksi boya çeşidi farklıdır. Doğru ürünü bulmak ve uygulamayı da deneyimli bir ekibe yaptırmak suretiyle epoksi zemin döşemelerden istenilen verimi en iyi şekilde alabilmek mümkündür.

Zemin Döşeme Çeşitleri Nelerdir?

Epoksi zemin döşeme çeşitleri zeminlerin gereksinimlerine ve bu alanda yaşanan gelişmelere paralel olarak her geçen gün artmaktadır. Günümüzde en sık kullanılan epoksi döşeme çeşitlerinden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Şeffaf Epoksi Zemin Döşeme: Şeffaf epoksi zemin kaplamalar daha çok genel kullanım amacına hizmet etmektedir. Herhangi bir desene sahip olmayan şeffaf kaplamalar, iki kat astar üzerine uygulanmaktadır. Uygulaması en kolay zemin döşeme yöntemlerinden biridir. Genellikle şeffaf su rengi olarak uygulansa da zaman zaman farklı renklerde şeffaf epoksi zemin kaplama uygulandığına da rastlanmaktadır.
  • Portakal Kabuğu Desenli Epoksi Zemin Döşeme: Yüzeyinin portakal kabuğu gibi pütürlü olmasından dolayı bu adla anılan portakal kabuğu epoksi zemin döşemeler, yüzey direncinin büyük ölçüde artmasını sağlamaktadır. Aşınmalara karşı son derece dirençli olan ve aynı zamanda ağır yükler altında da bozulmayan portakal kabuğu epoksi döşeme uygulaması, kaydırmaz yapısıyla da ön plana çıkmaktadır.
  • Üç Boyutlu Epoksi Zemin Döşeme: Genellikle estetik amaçlarla yapılan ve zemin döşeme çeşitleri arasında en sık tercih edilen modellerden biri olan üç boyutlu zemin kaplama uygulamaları, istenilen bir resmin zemine aktarılmasını sağlamaktadır. Bu noktada firmaların envanterinde olan çeşitli resimler ile desenlerin kullanılabileceği gibi, müşteri istekleri doğrultusunda özel uygulamalar da yapılabilmektedir. Üç boyutlu zemin kaplama uygulamaları, kullanıldıkları alanda gerçeklik hissini arttırmaktadır.
  • Anti-Statik Epoksi Zemin Döşeme: Bu epoksi döşeme türünün en büyük özelliği, elektriğe karşı yalıtkan bir yapıya sahip olmasıdır. Elektrikli aletlerin yoğun olarak kullanıldığı ve elektrik kaçağı nedeniyle çeşitli kazaların yaşanma ihtimalinin bulunduğu alanlar için en uygun kaplama türüdür. Geçmişte daha çok tek renkte ve durağan bir yapıda uygulanan anti-statik epoksi zemin kaplamalar, günümüzde farklı renkler ve desenler ile daha estetik bir hale de getirilebilmektedir.
  • Self-Levelling Epoksi Zemin Döşeme: Geniş alanlarda epoksi zemin kaplama yapılmak istenildiği zaman bu yönteme başvurulmaktadır. Bir yere döküldükten sonra yayılan ve kısa sürede dağılarak uygulanabilen self-levelling epoksi zemin kaplama, aynı zamanda zeminlerin sağlamlığını da arttırmaktadır. Bu uygulama için de farklı renk seçeneklerinden söz etmek mümkündür.

Ev ve İşyeri İçin Zemin Döşeme Çeşitleri Hangi alanlarda hangi zemin döşeme çeşitleri kullanılacağı hususunda karar vermeden önce, kullanım beklentisinin belirlenmesi gerekmektedir. Evlerde genellikle estetik kaygılar ön planda olduğu için şeffaf kaplamalar ile üç boyutlu kaplamalar tercih edilmektedir. İş yerlerinde ise işyerinin niteliğine bağlı olarak bahsedilen uygulamalar arasından seçim yapmak mümkündür. Otel ya da toplantı salonu gibi yerler için de üç boyutlu zemin kaplama uygulaması uygundur. Ağır araçların girip çıktıkları depolarda ya da otoparklarda ise self-levelling epoksi zemin uygulaması daha olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Anti-statik epoksi boyalar ise elektrik kullanımının yoğun olduğu alanlar için uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.