Metalik Epoksi Kaplama - Profesyonel Epoksi Zemin Kaplama Uygulamaları

Epoksi kaplamalar, son yıllarda zemin kaplama amacıyla en sık kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Uygulanmasının kolay olması ve kullanım ömrünün uzunluğu, bu malzemeleri diğer kaplama türlerine göre ön plana çıkarmaktadır. Epoksi kaplamaların da kendi içerisinde farklı türleri mevcuttur. Bu türlerden biri olan metalik epoksi zemin kaplama uygulamaları, giderek daha popüler bir hal almaktadır. Kullanım alanlarına sağlamış olduğu avantajlar, metalik epoksilere duyulan ilginin giderek artmasına neden olmaktadır.

Metalik epoksi kaplama uygulamasının fiyatına dair kesin bir rakamdan söz edebilmek olanaksızdır. Zira bu uygulamanın fiyatları üzerinde belirleyici olan pek çok husus bulunmaktadır. Her şeyden önce kaplama yapılacak alanın genişliği, kullanılacak malzemenin kalitesi ve uygulamanın nitelikleri bu noktada belirleyicidir. Bir çeşit kimyasal reçine olan epoksi boyaların hammaddelerinin ithal olmasından dolayı, döviz kurlarında yaşanan hareketlilikler de bu uygulamaların fiyatlarının çeşitlilik göstermesine yol açmaktadır.

Detaylı bir araştırma ile kaliteli metalik epoksi boya uygulamalarına uygun fiyatlarla erişebilmek mümkündür. Özellikle bu tür hizmetlerin internet üzerinden verilmesinin giderek popüler hale gelmesiyle birlikte, online ortamda pek çok marka bulabilmek mümkündür. Ancak epoksi boya kaplama uygulaması yapılacağı zaman fiyattan daha çok kaliteye odaklanılması gerekmektedir.

Yalnızca fiyatına göre ürün seçimi yapmak, alınacak ürünün ömrünün kısa olması ya da uygulama esnasında çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden de öncelikle kaplama yapılacak alanın gereksinimleri belirlenmeli, daha sonra da bu gereksinimleri karşılama potansiyeli olan ürünler arasından uygun fiyatlı olanlar tercih edilmelidir. Metalik epoksi için marka seçimi yaparken, markaların müşterileri tarafından daha önce aldıkları yorumların da göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

Metalik Epoksi Nerelerde Kullanılır?

Metalik epoksi kaplamanın sahip olduğu avantajlar, onun her geçen gün daha yaygın hale gelmesine neden olmaktadır. Üç boyutlu epoksi uygulamaları arasında gösterilen metalik epoksi kaplamalar, estetik görünüm elde edilmek istenilen her alan için uygundur.

Evlerin ve ofislerin zeminleri, bu doğrultuda en sık tercih edilen yerlerdir. Hem sade bir görünüme sahip olan hem de estetikliği ve temizliği zirveye taşıyan bu kaplama türü ile son derece işlevsel zeminler elde edilebilmektedir. Bununla birlikte alışveriş merkezlerinde, restoranlarda ve otellerde de metalik epoksi kaplamaların kullanıldığından söz etmek mümkündür. Son yıllarda epoksi kaplamaların giderek daha popüler hale gelmesine paralel olarak bazı hastanelerde ve laboratuvarlarda da metalik epoksi uygulamasına rastlanabilmektedir. Son olarak da çeşitli endüstriyel alanlarda epoksi metalik kaplama uygulamasına yer verildiğinden bahsedilebilir.

Kullanım Ömrü

Zemin kaplama için metalik epoksi düşünenlerin en çok merak ettikleri hususlardan biri de bu uygulamaların kullanım ömürleridir. Epoksi zemin kaplama uygulamaları bu noktada son derece iyi bir değere sahiptir. Bu uygulamaların temel özelliklerinden biri olan uzun ömürlülük, metalik kaplama uygulamalarında da görülmektedir. Ancak kullanım ömrünün belirlenmesinde etkili olan bazı dışsal etkenler de bulunmaktadır.

Her şeyden önce kullanılacak olan metalik epoksi boyanın kalitesi önemlidir. Yeterince kaliteli bir boya kullanıldığı zaman, herhangi bir sorun yaşamadan ömür boyu kullanabilmek mümkündür. Bununla birlikte, uygulamayı yapan firmanın kalitesi ve personellerin deneyimi de büyük öneme sahiptir. Deneyimli bir ekip tarafından uygulanan metalik epoksi boyaların çıkmaları ya da deforme olmaları mümkün değildir. Ayrıca epoksi kaplamaların bakımlarının ve temizliklerinin doğru şekilde yapılmasına da dikkat edilmelidir. Aşındırıcı kimyasalların kullanımından kaçınılmalı, kaplamayı zedeleyecek her türlü temizlik uygulamasından uzak durulmalıdır. Bu hususlar göz önünde bulundurulduğu zaman, metalik epoksi kaplamaların ömür boyu kullanılmalarının önünde herhangi bir engel yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.