Zemin Epoksi Kaplama Nedir? - Profesyonel Epoksi Zemin Kaplama Uygulamaları

Zeminler, gündelik yaşamda insanların yaşadığı ya da faaliyet gösterdiği her alanda büyük öneme sahiptir. Ancak, zeminler normal hallerinde herhangi bir niteliğe sahip değildir. Bu da onların işlevsiz hale gelmesine yol açar. Bu dezavantajı ortadan kaldırmak ve zeminlere çeşitli özellikler kazandırmak için zemin kaplama uygulamalarına başvurulur. Günümüzde zemin kaplama için kullanılan pek çok yöntemin olduğundan söz edilebilir. Zemin epoksi kaplama da bu yöntemler arasında yer alır. Kimyasal reçine olarak da adlandırılan epoksi kaplama, zeminlerin kolayca kaplanmasını ve birbirinden farklı özelliklere kavuşmasını mümkün hale getirir. Son yılların en popüler zemin kaplama uygulamalarından biri olan zemin epoksi kaplama, farklı kullanım alanları ve amaçları göz önünde bulundurularak çeşitli özelliklerde imal edilir.

Zemin Epoksi Kaplama Nasıl Uygulanır?

Zemin epoksi kaplama yönteminin uygulanması son derece kolaydır. Ancak bu işlemin başarılı olabilmesi için uzman bir ekip tarafından yapılması ve kaliteli malzeme kullanılması büyük önem taşır. İlk aşamada zeminin analiz edilmesi ve zemine kazandırılması istenilen özelliklerin belirlenmesi gerekir. Daha sonra zemin üzerinde temizlik yapılmalı ve zemin pürüzsüz hale getirilmelidir. Zeminin yüzeyinin düz hale getirilmesi ve üzerinde bulunan tüm kaba çöplerin toplanması, uygulamanın başarıya ulaşabilmesi adına gereklidir. Temizlik ve düzleştirme işlemi tamamlandıktan sonra, zemine astar atılması gerekir. Bu hem yapılacak uygulamanın uzun ömürlü olabilmesi hem de zeminin tamamen pürüzsüz hale gelebilmesi için yapılır. Daha sonra da zemin özelliklerine uygun olarak seçilmiş olan zemin epoksi kaplama malzemesi ile zemin tamamen kaplanır. Bu kaplama işleminin uzman bir ekip tarafından yapılması, uygulama hatalarının yaşanmaması için göz ardı edilmemesi gereken hususlardan biridir.

Zemin Epoksi Çeşitleri

Zemin kaplamalarda kullanılan epoksi kaplamaların pek çok türü bulunur. Bu çeşitlilik, zeminin niteliklerine ve zemine kazandırılmak istenilen özelliklere göre değişiklik gösterir. Sık kullanılan zemin epoksi kaplama çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Şeffaf Epoksi Zemin Kaplama: Zeminlere şeffaf bir görünüm kazandıran bu uygulama, genellikle sadeliğin ön planda tutulduğu alanlarda tercih edilir. Şeffaf olarak adlandırılmasına rağmen pek çok renk seçeneği bulunur.
  • 3 Boyutlu Epoksi Zemin Kaplama: Estetik kaygıların daha ön planda olduğu alanlarda kullanılan bu uygulama, seçilen bir resmin ya da desenlerin üç boyutlu olarak zemine işlenmesi anlamına gelir. Gerçeklik hissini maksimum düzeye çıkaran üç boyutlu zemin kaplama uygulamaları otellerde, şirket girişlerinde, evlerde ve daha pek çok alanda kullanılır.
  • Anti Statik Epoksi Zemin Kaplama: Elektrik ve elektrikli araç kullanımının yoğun olduğu alanlarda tercih edilen bu uygulama, açığa çıkabilecek elektrik enerjisinin zemin tarafından emilmesini sağlar. Böylelikle çalışma ortamlarında iş güvenliğini maksimum düzeye çıkarır.
  • Portakal Kabuğu Epoksi Zemin Kaplama: Uygulama yapıldıktan sonra portakal kabuğunda olduğu gibi pütür pütür bir görünümün ortaya çıkmasından dolayı bu isimle adlandırılır. Özellikle ağır iş makinelerinin olduğu alanlarda tercih edilir. Basıncı emen ve zeminin zarar görmesini engelleyen bu uygulama, epoksi kaplama uygulamaları arasındaki en uzun ömürlü olanlardan biridir.

Zemin Epoksi Avantajları

Epoksi zemin kaplama uygulamalarının bu denli yaygın hale gelmesinin temelinde, sağladığı avantajlar yer alır. Her şeyden önce zemin epoksi uygulamaları, kullanım alanlarını daha parlak ve estetik bir hale getirir. Bu da durağan ya da hiçbir özelliği olmayan zeminler açısından büyük bir dönüşüm anlamına gelir. Epoksi zemin kaplamaların temizliklerinin kolay olması ve zor kir tutmaları da onların sahip olduğu avantajlar arasında yer alır. Üstelik diğer zemin kaplama uygulamaları ile kıyaslandıkları zaman epoksi kaplamaların kullanım ömürleri daha uzundur. Doğru uygulama yapıldığı zaman epoksi zeminler uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Desen ve uygulama seçeneğinin fazlalığı da epoksi zemin kaplamaları cazip kılan bir diğer yandır. Her alan için farklı bir çözüm sunan bu teknik, neredeyse her alanda kullanılabilir.

Zemin Epoksi FiyatlarıZemin epoksi

uygulamalarının fiyatlarına dair kesin bir rakamdan söz edebilmek son derece zor. Zira bu ürünlerin ve yapılacak uygulamanın fiyatının belirlenmesinde etkili olan pek çok husus mevcut. Daha net fiyat bilgisi alabilmek için epoksi kaplama hizmeti veren firmalar ile irtibata geçmek ve alınması planlanan hizmetin detaylarından söz edilerek fiyat teklifi istemek daha doğru olur. RS Epoksi bu noktada önde gelen firmalardan biridir. RS Epoksi web sitesinde yer alan iletişim kanallarını kullanarak firma ile irtibat kurabilir, ihtiyacınız olan hizmeti anında talep edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.