Antistatik Zemin Kaplaması Nedir? - Profesyonel Epoksi Zemin Kaplama Uygulamaları

Zemin kaplama uygulamaları, zeminlere gereksinim duyulan çeşitli özelliklerin kazandırılması için uygulanır. Ayrıca bu uygulamalar ile zeminler daha dirençli hale gelir ve estetik bir görünüm de kazanmış olur. Günümüzde farklı zemin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için kullanılan pek çok zemin kaplama yönteminden söz edilebilir. Antistatik zemin kaplaması da bu yöntemler arasında yer alır. Yaygın olarak elektrik kullanılan ve elektriğin zeminden geçtiği yerlerde bu uygulamaya gereksinim duyulur.

İş kazaları üzerine yapılan araştırmalarda, elektrik çarpmaları ve elektrik kazaları en çok ölüme yol açan etkenler arasında yer alır. İş ve çalışma güvenliğinin sağlanabilmesi için bu durumlara karşı çeşitli tedbirlerin alınması gerekir. Antistatik zemin kaplaması uygulamaları, bu doğrultuda en etkili yöntemler olarak gösterilir. Elektrik iletkenliğini ortadan kaldıran bu uygulamalar sayesinde, zeminden geçen elektrik hatlarında bir kaçak olması durumunda bile zemin üzerinde yer alan kişiler herhangi bir şekilde bu durumdan etkilenmez. Özellikle ağır elektrik akımlarının geçtiği endüstriyel alanlar için bu uygulamalar vazgeçilmez bir önem taşır.

Antistatik Zemin Kaplaması Çeşitleri

Antistatik zemin kaplaması uygulamalarına duyulan gereksinim, bu noktada ürün çeşitliliğinin ortaya çıkmasını da beraberinde getirmiştir. Günümüzde zeminlerdeki elektrik yükünü ortadan kaldırmak için kullanılan farklı antistatik zemin uygulamalarının varlığından söz edilebilir. Bu uygulamalardan en yaygın olanları şu şekilde sıralanabilir:

Antistatik Zemin Kaplaması Fiyatları

  • Epoksi Antistatik Zemin Kaplama: Epoksi zemin kaplama uygulamaları, son yıllarda zeminlerde en sık başvurulan yöntemler arasında. Hem görünüm olarak sağladığı estetiklik hem de zeminlere istenilen özellikleri iyi düzeyde sağlaması, epoksi boya uygulamalarının yaygınlaşmasının temel nedenleri arasında. Ayrıca epoksi boyaların uygulanması da son derece kolay. Zemin temizliği yapıldıktan sonra zemine dökülen ve birkaç araç yardımı ile yayılan bu boyalar, zeminlerde istenilen niteliklerin sağlanmasına yardımcı olur. Epoksi antistatik zemin kaplaması da aynı kolaylıkla uygulanabilir.
  • PVC Antistatik Zemin Kaplama: PVC zemin kaplamaları da epoksi boya uygulamaları kadar yaygın. Zeminde yer alan elektriğin doğrudan toprağa aktarılmasına yardımcı olan, kolay temizlenebilen, estetik bir görünüm sunan ve maliyet olarak da son derece uygun olan PVC antistatik zemin kaplama uygulamaları iş güvenliği açısından oldukça önemli.

Antistatik zemin kaplaması uygulamalarına duyulan ilginin artması, bu ürünlerin satışını ve uygulamasını yapan firma sayısının da artmasına yol açtı. Günümüzde hem epoksi boya hem de PVC malzeme kullanarak antistatik kaplama yapan çok sayıda firma mevcut. Ancak her firmanın sattığı ürünler ile yaptığı uygulamaların aynı düzeyde kaliteli olduğundan söz edebilmek olanaksız. Antistatik zemin kaplaması uygulamalarının fiyatları üzerinde belirleyici olan çok sayıda etken mevcut. Bu üzden de net bir rakamdan söz edebilmek son derece zor. Uygulamada kullanılacak malzemenin kalitesi ve markası, uygulama yapılacak alanın genişliği ve zemin yapısı, gereksinim duyulan işçilik, uygulama yapan firmanın kazanç beklentileri, satın alınacak ürün miktarı gibi hususlar bu etkenlerin başında yer alır. Toplu olarak alım yapmak, daha uygun fiyatlar ile zemin kaplama ürünlerinin satın alınabilmesine olanak tanır. Yapılacak uygulamadan memnun kalınabilmesi adına fiyattan daha çok kaliteye dikkat edilmesi daha önemli. Yalnızca fiyatına göre zemin kaplama malzemesi ya da hizmeti seçilmesi durumunda kısa sürede çeşitli olumsuzluklar ortaya çıkabilir. Yeterince kaliteli olmayan uygulamalarda kısa sürede zemin özelliklerini yitirebilir ya da kullanım ömrünü tamamlayabilir. Antistatik zemin kaplama uygulamalarının fiyatları hakkında bilgi almak için bu ürünlerin satışını ve uygulamasını yapan firmalar ile irtibata geçilmesi önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.