Fabrika Zemin Kaplama - Profesyonel Epoksi Zemin Kaplama Uygulamaları

Zemin kaplama uygulamaları, mevcut zeminlere çeşitli özelliklerin kazandırılabilmesi için başvurulan yöntemler olarak tanımlanabilir. Ayrıca zeminlerin daha estetik bir görünüme kavuşabilmesi için de zemin kaplamaya başvurulur. Günümüzde zemin kaplama için kullanılan çeşitli yöntemlerden söz edebilmek mümkün.

Epoksi zemin kaplama uygulamaları ile PVC zemin kaplama uygulamaları, bu doğrultuda ön planda. Sahip olduğu avantajlar nedeniyle hem evlerde hem de iş yerlerinde gönül rahatlığı ile yapılabilen bu kaplama uygulamaları, fabrika zemin kaplama için de ideal yöntemler arasında.

Fabrika zemin kaplama uygulamalarının fiyatları hakkında kesin bir rakam belirtebilmek oldukça zor. Kaplama yapılacak alanın genişliği, kaplamada kullanılacak malzemenin kalitesi, alınacak ürün miktarı, uygulama için gereken işçilik ve firmanın kazanç beklentisi gibi etkenler, fiyatların belirlenmesinde önemli bir yer tutar.

Ancak epoksi zemin kaplama ya da PVC zemin kaplama uygulamalarından biri yapılacağı zaman, fiyattan daha çok kaliteye dikkat edilmesi önerilir. Yalnızca fiyatına göre ürün seçimi yapmak ya da düşük fiyatlı olan hizmetleri tercih etmek, yapılacak zemin kaplama işleminin ömrünün kısa olmasına yol açabilir. Ayrıca kullanılan malzemenin kalitesine bağlı olarak, zeminde elde edilmek istenilen özellikler de görülmeyebilir.

Daha kaliteli hizmet alabilmek için fabrika zemin kaplama hizmeti veren firmalar arasında iyi bir araştırma yapmak gerekir. Günümüzde neredeyse tüm firmaların online ortama taşınmış olması, bu araştırmanın daha kolay ve kısa sürede yapılabilmesine olanak tanır. Ayrıca bu firmaların web sitelerinden ürün fiyatları incelenebilir ya da yapılacak işin detayları paylaşılarak fiyat teklifi alınabilir.

Fabrika Zemin Kaplama Süresi

Yeni kurulan fabrikalar için uygulama süresi çok önem arz etmez. Hem fabrikalarda hem de diğer yapı türlerinde zemin kaplama uygulamalarının en baştan yapılması daha doğru olur. Bu işlemin sonradan yapılmasının bir sakıncası olmasa da zaman kaybına ya da çeşitli aksaklıklara neden olabilir. Üretim halindeki fabrikalarda fabrika zemin kaplama yapmak, üretimin kısa süreli de olsa durması anlamına gelir. Ancak yine de zemin kaplamanın çok uzun süren bir işlem olmadığının belirlenmesi gerekir.

Uygulama yapılmadan önce zeminin temizlenmesi ve pürüzlerin giderilmesi sağlanmalıdır. Bunun için genellikle 1 gün yeterli olur. Daha sonra zemine astar çekilir. Bu işlem için de 1 günlük bir süre ayrılır. Son olarak da epoksi boya uygulaması yapılır ve işlem tamamlanır.

Kaplama yapılacak alanın genişliğine bağlı olarak bu süreler değişiklik gösterebilir. Kaplama işlemi yapıldıktan sonra zemin 24 ila 48 saat arasında kurur ve kullanılabilir hale gelir. Ancak kurumadan sonra zeminin hemen kullanılmaya başlanması önerilmez. Malzemenin tam sertlik denilen düzeye ulaşmasının beklenmesi, kullanım ömrünün uzun olması açısından daha doğru olur.

Avantajları ve Dezavantajları

Fabrika zemin kaplama uygulamaları, son yıllarda endüstrinin tüm dallarında yaygınlaşıyor. Bu durumun temelinde, zemin kaplamanın sağladığı avantajlar mevcut. Zemin kaplama uygulamalarının avantajlarından bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Zeminlerin daha dayanıklı hale gelmesini mümkün kılar
  • Zeminlere estetik görünüm sağlar
  • Kir tutmaz ve istenildiği zaman kolayca temizlenebilir
  • Kaliteli malzeme ile yapıldığı zaman uzun yıllar kullanılabilir
  • Kullanım ömrü ile orantılı olarak uzun vadeli hesap yapıldığı zaman son derece uygun fiyatlara mâl olur
  • Zeminlerde istenilen her özelliği sağlayabilecek kadar çeşitlilik sunar

Bu avantajların yanı sıra, zemin kaplama uygulamalarının bazı dezavantajlarından da söz edilebilir. Bu uygulamanın en büyük dezavantajı, tam sertleşme süresinin 2 haftayı bulabileceğinden dolayı, fabrikalarda üretimi kesintiye uğratabilme ihtimalidir. Ayrıca uygulamanın ilk yapıldığı esnada koku da görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir