Epoksi Duvar Kaplama - Profesyonel Epoksi Zemin Kaplama Uygulamaları

Epoksi kaplama, son yılların en çok tercih edilen kaplama uygulamaları arasında. Kullanıldığı alanlara hem estetik bir görünüm hem de farklı özelliklerin kazandırılmasını sağlayan epoksi kaplamalar, genellikle zeminlerde kullanılır. Ancak bu uygulamanın basit bir şekilde duvarlara uygulanabilmesi de mümkün. Epoksi zemin kaplama, duvarlar için daha çok estetik amaçlarla tercih edilebilir. İş yerlerinde, alışveriş merkezlerinde, otellerde, satış ofislerinde ve hastanelerde duvarların daha iyi bir görünüm kazanabilmesine yardımcı olan epoksi duvar kaplama aynı şekilde evlerde de kullanılabilir. Özellikle üç boyutlu epoksi kaplama uygulaması ile duvarlara istenilen resimler veya desenler yerleştirilebilir. Uzun ömürlü ve kalıcı olan bu uygulama, uzun vadeli maliyet açısından bakıldığında, en uygun yöntem olarak görülebilir. Ayrıca epoksi duvar kaplamalar; ses geçişinin fazla olduğu duvarlarda ses yalıtımı, duvarlara ekstra direnç kazandırılmak istenilen durumlarda dayanıklılık gibi farklı amaçlarla da kullanılabilir.

Epoksi Duvar Kaplama Nasıl Uygulanır?

Epoksi duvar kaplama uygulaması, zemin kaplamalara göre biraz daha farklı bir yol izlenerek yapılır. Bunun için öncelikle kaplama yapılacak duvarın pürüzsüz hale getirilmesi gerekir. Duvarda pürüzlerin olması, daha fazla kaplama malzemesinin kullanılmasına ya da uygulamadan sonra pürüzlerin görünmesine neden olur. Daha sonra kullanım amacına bağlı olarak doğru epoksi türünün seçilmesi gerekir. Elde edilmek istenilen kazanıma uyumsuz epoksi türlerinin kullanılması, olumsuz sonuç alınmasına yol açar. Alınan epoksi reçine su ve çeşitli kimyasallar ile karıştırılarak boya kıvamına getirilir. Doğru kıvamın yakalanabilmesi için hizmet alınacak firmanın iyi seçilmesine de dikkat edilmelidir. Elde edilen karışım, uygun araçlar kullanılarak duvar yüzeyine uygulanır. Epoksi zemin kaplamalara göre daha kısa sürede kuruyan duvar kaplamaların ilk 24 saat boyunca kurumaya bırakılması ve duvarlara herhangi bir şekilde müdahalede bulunulmaması önerilir.

Epoksi Duvar Kaplamanın Avantajları

Normal duvar boyaları yerine epoksi duvar kaplama uygulamasını tercih sebebi haline getiren avantajların sayısı oldukça fazla. Bu avantajlardan bazılarını şu şekilde sıralayabilmek mümkün:

  • Kolay Temizlenebilir: Epoksi kaplama malzemesi, duvarların daha hijyenik olmasını sağlar. Kolay kolay kir ve mikrop barındırmayan epoksi duvar kaplama malzemeleri, aynı zamanda su bazlı oldukları için su ile temizlenebilir. Genel temizlik yaparken duvarlara su tutulması, fırça ya da ıslak bir bez ile yıkanması olanaklıdır.
  • Estetik Görünüm Sağlar: Duvarlarda epoksi malzeme kullanmanın en büyük avantajlarından biri de duvarlara daha estetik bir görünüm sağlaması. Normal boyalara kıyasla daha parlak ve canlı bir görünüm sunan epoksi duvar kaplamalar, aynı zamanda üç boyutlu epoksi uygulamaları ile ortamların farklı bir tarza kavuşmasına yardımcı olur.
  • Uzun Ömürlüdür: Duvarlar için epoksi kaplama malzemesi kullanmanın bir diğer avantaj olarak dayanıklı ve uzun ömürlü olmasından söz edilebilir. Kaliteli malzeme kullanılarak deneyimli bir ekip tarafından yapılan epoksi duvar kaplamalar, uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Üstelik bu kaplama türü darbelere, çiziklere ve diğer dış etkenlere karşı da daha yüksek koruma sağlar.
  • Uzun Vadede Uygun Maliyet Sağlar: Epoksi duvar kaplama için kullanılan malzemelerin fiyatları, diğer boya ve kaplama yöntemlerine göre daha yüksek görülebilir. Ancak gerçeği görebilmek için uzun vadeli maliyetin incelenmesi gerekir. Epoksi duvar kaplamanın kullanım ömrünün uzun olması, uzun vadede daha düşük maliyete yapılabilmesi anlamına gelir. Epoksi boyanın kullanım ömrü içerisinde diğer yöntemler bir ya da birkaç kez yenilenme gereksinimi duyar.

Kolay Uygulanabilir: Son olarak da epoksi duvar kaplamaların kolay uygulanabilen bir yöntem olduğundan söz edebilmek mümkün. Bu yüzden de geniş mekanlar için bile kısa sürede kaplama işlemi tamamlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir