Epoksi Zemin Döşeme - Profesyonel Epoksi Zemin Kaplama Uygulamaları

Epoksi zemin döşeme ile hayatınızı sürdürdüğünüz ortamlarda çok estetik bir görünüm yaratabilirsiniz. Yüzeylerin hem parlak hem de daha bakımlı görünmesi için birçok farklı zemin döşeme işlemi yapılabilir. Mekanların zeminleri zaman içerisinde en çok yıpranan alanlardır. Bu alanların üzerinden sürekli olarak geçilmesi, temizlik sırasında çeşitli kimyasallara maruz kalması zarar görmesinin en önemli nedenleridir. Ancak epoksi zemin döşeme işlemleri ile daha güzel görünen sağlıklı bir zemine sahip olabilirsiniz.

Bir mekana girildiğinde ilk dikkati çeken zeminlerdir. Zemin ne kadar temiz ve bakımlı olursa kişilerde o kadar iyi bir izlenim uyandırır. Aşınmış ve soluk görünen zeminler kişilerde her zaman kötü algılara neden olur. Böyle durumlarda mekanınızın hem daha modern hem de daha temiz görünmesi için epoksi uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Epoksi zemin döşeme uygulamalarının birçok önemli avantajından bahsetmek mümkündür.

Epoksi Zemin Döşeme Avantajları

Epoksi zemin döşeme avantajları konusunda birçok detaydan bahsedilebilir. Evinizin ya da iş yerinizin daha göz alıcı bir zemine sahip olabilmesinde epoksi işlemlerinin önemli oldukça büyük. Bu uygulamaların avantajları hakkında şunlardan bahsetmek mümkün olabilir:

 • Epoksi zemin kaplama işleminde yüzeyi tamamen değiştirmeye gerek duymadan yenileme yapmak mümkün olabilir.
 • İnşaata gerek duyulmadan zemin daha yeni bir görünüm kazanabilir.
 • Epoksi zemin kaplama işlemlerinde dayanıklılık oldukça önemlidir.
 • Farklı desenler ve renklerden yararlanılabilir.
 • Daha dayanıklı olması için kalın bir kaplama işlemi yaptırılabilir.
 • Çok hızlı ve pratik bir uygulamadır.
 • Mekanın daha estetik ve modern görünmesini sağlar.
 • Mekan ölçülerinde herhangi bir sorun olmaz.
 • Parlaklık derecesi ayarlanabilir.
 • Uzun süre boyunca deforme olmadan kullanılabilir.
 • Kimyasallara karşı dayanıklı bir uygulama

Tüm bu avantajları sayesinde epoksi zemin döşeme işlemleri birçok mekan için tercih edilebilir. Ancak bu uygulamanın yapılabilmesi için önceden bir zemin hazırlığı yapılması gerekir.

Epoksi Zemin Döşeme Hazırlık Aşaması

Epoksi zemin döşeme konusunda ilk olarak bir keşif çalışması yapılır. Bu çalışma ile mekanların özellikleri ve zeminin yapısı incelenir. Mekanların hangi kalınlıkta bir epoksi kaplamaya uygun olduğuna karar verilir. Bu işlemler sırasında gereksinimleriniz tam olarak belirlenir. Zevklerinize uygun renk ve desenlerin seçimleri yapılır. Hazırlık aşamasında malzeme ve ekipmanların da temini gerçekleştirilir.

Profesyonel düzeyde gerçekleştirilmesi gereken epoksi zemin döşeme işlemleri öncesinde eskiden kalma tüm döşemelerin çıkarılması gerekir. Parke, halıfleks, fayans gibi zemin döşemeler çıkarıldıktan sonra geriye kalan yapışkanlarının da temizlenmesi gerekir. Zemin dümdüz bir hale getirilmeden kesinlikle epoksi uygulamalara başlanılmaz. Pürüzler tam olarak giderildikten sonra uygulama aşamasına geçilebilir.

Uygulama sırasında ilk olarak astar işlemi yapılır. Astar epoksi zemin döşeme uygulamasının ilk katıdır. Astarın mutlaka zeminin her alanına uygulanması gerekir. Ufak bir noktayı dahi atlamamak son derece önemli. Astar tamamen kuruduktan sonra diğer uygulama detaylarına geçilebilir. Epoksi zemin döşemeleri şık bir görünüme sahip olduğundan yeni nesil birçok binada bu uygulamalardan yararlanılır.

Epoksi Zemin Döşeme Çeşitleri

Epoksi zemin döşeme çeşitleri arasında birçok seçenek bulunur. Uygulamanın yapılacağı mekan özellikleri bu süreçte son derece önemlidir. En çok tercih edilen döşeme çeşitleri arasında şunlardan bahsedilebilir:

Mortar Epoksi Zemin Kaplama: Bu dayanıklı bir yapısı ile dikkatleri çeker. Otoparklarda, depo ya da fabrika alanlarında tercih edilir. Su geçirmeyen yapısı ile oldukça yüksek standartlarda bir uygulama. Bir hafta kadar kuruma süresi bulunur.

Coating Epoksi Zemin Kaplama: Yüzeylerin temizliğinin kolay yapılabilmesinde avantajlı bir uygulama. İnce yapısı yaya geçişlerine son derece uygun. Aynı zamanda kir tutmama özellikleri bulunur.

Portakal Kabuğu Epoksi Zemin Kaplama: Dayanıklı ve kaymaz bir özelliği bulunur. Bu uygulamada zemin düz değil. Aksine portakal kabuğunda olduğu gibi pütürlü bir yapıya sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir